הפתעה –קופת חולים אינה מוסד רפואי!


חוק זכויות החולה נחקק בסמוך לחקיקת חוק ביטוח בריאות ממלכתי.בעת שנחקק היה ברור לכל שוחרי הרפורמה במערכת הבריאות כי זו תתקיים, באופן חלקי, רק אם מעמדן הדומיננטי של קופות החולים לא ייפגע.יתר על כן הממסד הרפואי בדק בחשדנות רבה כל הוראה בחוק שנועד להגן על זכויות החולים ואפילו הזכות הבסיסית של החולה לקבלת טיפול רפואי סויגה ונקבע כי " כל הנזקק לטיפול רפואי זכאי לקבלו בהתאם לכל דין ובהתאם לתנאים ולהסדרים הנוהגים, מעת לעת, במערכת הבריאות בישראל." הסדרים, כידוע, משמעם קופת חולים וטופס 17 וסל בריאות ומה שבתוכו ומה שמחוצה לו.

האחריות לקיום הוראות חוק זכויות החולה מוטלת על המטפל ועל המוסד הרפואי. חוק זכויות החולה מגדיר מוסד רפואי כבית חולים, או כמרפאה.בית חולים כולם יודעים  בערך מהו, אבל מרפאה הנה מונח ברור פחות.החוק מפנה להגדרת המונח מרפאה בפקודת בריאות העם וקובע כי "מרפאה" – מקום שאיננו בית חולים הטעון רישום לפי פקודה זו, או חלק ממנו והמיועד להגשת שירותי רפואה, רפואת שיניים וסיעוד, לרבות טיפול יום וטיפול לילה, להשגחה למטרות אלה על חולים, ועל נשים בזיקה להריון, ושיקום;"

אם ישאל הקורא האם קליניקה של רופא בה הוא מקבל חולים לשם בדיקה ראשונית היא מרפאה? לא נוכל להשיב לו בוודאות, שכן השאלה היא האם מבוצעות בה פעולות רפואיות הטעונות רישום. בין אם נראה קליניקה כזו כמרפאה ובין אם לאו, הרי חוק זכויות החולה קובע במפורש בסעיף ההגדרות כי הוראותיו אינן חלות על מרפאות בהן פועלים פחות מ5 מטפלים ובכך הוצאו רובן המכריע של הקליניקות, רוב מרפאות השיניים וכן די הרבה "מכונים רפואיים" מתחולת החוק ומהחובות המוטלות על מוסד רפואי בחוק. 

ניתן להקשות ולשאול מהי קליניקה רפואית בה מטפלים ארבעה רופאים ושתי מזכירות בחולים והשייכת לקופת חולים- האם היא מוסד רפואי?. התשובה כנראה שלילית מאחר ולמרות שיתכן להגדירה כמרפאה יש בה פחות מ4 מטפלים ולכן הוראות חוק זכויות החולה אינן חלות עליה. האם ניתן להחיל על קליניקה זו את חוק זכויות החולה מאחר והיא "שייכת" לקופת חולים?-שוב התשובה שלילית שכן קופות החולים דאגו להוצאת עצמן מהגדרת המונח "מוסד רפואי" .

כאן הגענו לאחת המכשלות הגדולות שבחוק זכויות החולה, קופות החולים שבכוחן להשפיע השפעה כל כך חשובה על הטיפול הרפואי שאנו מקבלים,על הסדרי הטיפול ועל איכותו,קופות החולים שהנחיות פנימיות שלהן קובעות לעתים קרובות אילו תרופות נקבל ואילו בדיקות נוכל לעבור ומתי, אינן מוסדות רפואיים ועל פעולותיהן כמוסדות חוק זכויות החולה אינו חל .

מסקנה מעניינת יכולה לנבוע מליקוי זה. על פי חוק זכויות החולה מוסד רפואי חייב לנהל את הרשומות הרפואיות הנוגעות לחולה ואילו החולה זכאי לבקש העתק מהן-לכאורה רשאית קופת חולי לטעון במקרים מסוימים אני איני מוסד רפואי ואיני חייבת לתת לך העתק רשומה כלשהי. בפועל לא כך נוהגות הקופות אבל הדוגמא מצביעה על הבעייתיות הרבה שנוצרה על ידי הסייגים  שהוצבו בחוק הן ביחס להגדרת המונח "מוסד רפואי" והן ביחס להחלת החוק על מרפאות המספקות שירות רפואי ואשר מונות פחות מ5 מטפלים.

מרפאות כאלו יכולות להיות למשל מרפאות לטיפול שיניים בהם חולקים מספר רופאים את הטיפול בחולים וכן מכונים נוספים, שעקב אי החלת הוראות החוק עליהם, עלולים הם שלא לדאוג לשמור רישומים רפואיים באופן מסוד,ר או למלא חובות אחרות המוטלות על מוסדות רפואיים בחוק. פעמים רבות נתקלים בבעיה ממשית לקבל ממרפאות אלו בהן נבדקו חולים ובהן הומלץ להם על ביצוע ניתוח לקבל העתק מהרשומה שנוהלה-אם בכלל במרפאה.

הגיע העת,במסגרת ההתאמה  הנדרשת של הוראות חוק זכויות החולה לצרכים הממשיים, להחיל את החובות הכלולות בחוק זכויות החולה על כל מוסד רפואי העוסק במתן שירותי רפואה ועל כל מטפל-אפילו הוא מטפל בתחום הרפואה המשלימה המועסק על ידי מוסד רפואי,או קופת חולים.
 
 
 
 

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s