פיצויים עונשיים לנאנסת


בצדק התמקדה תשומת הלב הציבורית בפיצויים שפסקו בת.א 209/05 בבית המשפט המחוזי בחיפה. עיון בפסק הדין אינו מותיר מקום לספק כי עיקרו של הפיצוי שנפסק אינו פיצוי נזיקי,אלא פיצוי עונשי מובהק. בית המשפט לא אמד את ראשי הנזק המקובלים בתביעות נזקי גוף ולא דרש את הוכחתם.בית המשפט לא בחן את הפגיעה בכושר ההשתכרות של הנאנסת, הפסדיה בעבר ואת הוצאותיה האחרות לרבות עזרה וסיעוד [מלבד טיפול פסיכולוגי מוגבר בעתיד]. יצוין כי התובעת-הנאנסת אף לא הציגה חוות דעת רפואית אשר תוכיח את נזקיה הנפשיים,מה שבהליך אזרחי רגיל היה מונע למעשה את האפשרות לתבוע נזק עתידי. 

פיצוי עונשי אפשרי בשיטתנו המשפטית, אך הוא נפסק אך ורק בנסיבות יוצאות דופן בחומרתן ואין ספק כי הנסיבות במקרה זה היו כאלו וכך הן במקרים דומים. קל מאד להזדהות עם פסק הדין ומגמתו אך בצד ההזדהות יש להציב כמה סימני שאלה.

ראשית-העובדה שנפסק סכום גבוה בפסק דין אין משמעותה שהנאנסת תקבל ולו פרוטה. הנתבעים שהורשעו באינוס הם רווקים,שנידונו לשנות מאסר ארוכות,אין להם רכוש ויש להניח כי בעתיד כשישתחררו יעשו הכול כדי להתחמק מתשלום. מבחינות רבות פסק הדין הוא בבחינת שטר שספק אם ייפרע.

שנית-לא נוכל להתעלם מכך שפסיקת פיצויים עונשיים גבוהים יכולה לעורר בעתיד טענה כי תלונות בגין מעשי אינוס מקורן בחמדנות לשמה והמתלוננות חסרות האמצעים הסתחררו מהאפשרות לזכות בפיצויי עתק ובמיוחד אם העבריין הנטען הוא אדם אמיד ממנו ניתן לגבות פיצויים. אם פסיקה זו תהיה לשגרה יהיה לכך מחיר בהעלאת הטענה שביסוד התלונות עמד הרצון להגיש תביעת פיצויים והתלונה עובדה כחלק מרצון זה.

בהכירנו את הטבע האנושי ואת העובדה שחוק מניעת הטרדה ממינית כבר נוצל להגשת תביעות סרק לפיצויים לא נוכל להתעלם מהאפשרות שהרצון לזכות בפיצוי שמן יניע פה ושם נשים להתלונן-אני לא בטוח שאם יתפרסמו פסקי דין המזכים נאשמים והמייחסים למתלוננת מניע כספי, הדבר יסייע למאבק בעבירות המין.

עדיף היה בעיני לו היו נפגעות זוכות לפיצוי על פי דיני הנזיקין בלבד ושיוכלו להיות בטוחות שיגבו את המגיע להן, מאשר לקרוא כי נפסקו להן פיצויים עונשיים בסכום גבוה אותם לא יגבו לעולם ומאידך יגרמו לכך שתלונות בעתיד יוכתמו בחשד של מניע כספי.-הגיע העת לייסד בישראל ביטוח כללי, על יסוד הפרשות לביטוח הלאומי, לנפגעי עבירות,ביטוח שיאפשר פסיקת פיצויי נזיקין[כמו לנפגעי תאונות דרכים ]. לגוף הביטוחי שיקבל כיסוי התביעות יומחו זכויות הנפגעות כלפי העבריינים והוא שיעסוק בגביית הפיצויים.

במילים אחרות הייתי מעדיף שייפסקו לתובעת פיצויי נזיקין בסך 300,000 ש"ח שישולמו לה מידית ויאפשרו את שיקומה מאשר מצב בו תוכל לחלום שנים רבות על 1,350,000 ש"ח שלא תזכה לראותם 
 
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s