סגירת חוף הים- המטרה למנוע תביעות-לא טביעות


המדינה רוגשת על כוונתו של שר הפנים הלא חכם שלה,מאיר שטרית,לאסור את הרחצה בכל חופי הארץ למעט החופים המוסדרים.למען האמת כששמעתי על הכוונה וראיתי את כתבת המחאה בטלוויזיה לא יכולתי שלא לתמוה מעט. בכל שנה מתרחשות טביעות. לאחר מספר מקרי טביעה תמיד מוצגת לנו "כתבת תחקיר" בה הכתב הנמרץ תופס מתרחצים בים ושואל אותם בטון נוזף מדוע נכנסו להתרחץ בחוף שאין בו מציל ובכך עברו על החוק. בכל פעם הייתי מתרגז מחדש ושואל את עצמי מדוע עיתונאים לא  בודקים את החוק לפני שהם מדברים שטויות.
 
סעיף 1 לחוק הסדרת מקומות רחצה  קובע:
 
איסור רחצה
"שר הפנים רשאי לאסור בצו את הרחצה בחלק של חוף ים, נהר או אגם, שגבולותיו מסויימים בצו, אם הרחצה באותו חלק עלולה, לדעתו, לסכן חייהם של בני-אדם, וכן רשאי הוא לאסור, לאחר התייעצות עם שר הבריאות, רחצה כאמור אם היא עלולה לפגוע בבריאותם של בני-אדם"
 
לא מכבר ניתן פסק דין בבית המשפט המחוזי בחיפה ת.א 787/99 ארי כץ נגד עירית הרצליה ואח' בו הוטלה על המדינה אחריות לנזק שנגרם למתרחץ בחוף לא מוכרז שהרחצה בו הוטלה על אחריות המתרחץ. בית המשפט קבע, בנסיבות המיוחדות של המקרה,כי קיימת חובת זהירות על הרשות המקומית והמדינה כלפי מתרחצים בחוף לא מוכרז ,חובה הכוללת, בין היתר,תיחום ברור בשילוט של החלק המותר לרחצה ובין החלק  המסוכן והאסור.
 
באותו פסק דין מדובר היה בפגיעה קשה מאד [המקרים הקשים תמיד יוצרים בעיות] ואין זה פלא שמיד נזעקו הרשויות המקומיות והמדינה נגד האחריות שהוטלה עליהם. כרגיל במקומותינו כאשר נוצרת זכות תביעה הפיתרון האולטימטיבי הוא לחסום את דרכם של התובעים לבית המשפט.אם ייקבע איסור מוחלט על הרחצה,כי בעצם כל מקום בים "עלול לסכן" את המתרחצים בו, ממילא לא יוכלו הטובעים לתבוע שהרי אז ייאמר להם כי הם שחו בים בניגוד מוחלט לאיסור חוקי.
 
זו הסיבה היחידה העומדת לנגד עיניו של השר שטרית.הואיל והוברר כי בנסיבות מסוימות מי שנפגע עקב רחצה בחוף לא מוכרז יכול לזכות בתביעתו, מן הראוי לחסום אפשרות זו על ידי איסור כולל וגורף של הרחצה בים.
 
 מדובר כאן ממש בשיטה הנוהגת בישראל. אם לדוגמא קיימות תביעות של קטינים שנפגעו עקב ניהול לידה רשלני מן הראוי למנוע את אפשרות הגשת התביעה, או לפחות לקבוע תקופת התיישנות אבסורדית שתמנע את הגשת התביעות. שיקולי צדק וזכויות נפגעים אינם רלוונטיים בכלל,גם הפיתרון הקשה והוא פעולות למניעת הפגיעות אינו מעניין, העקר שהמדינה לא תצטרך לשלם.
 
אכן לנוכח קיומן של תביעות הנוגעות לפגיעות בלידה יש להתפלא כי שר הבריאות טרם הגדיר את ההתעברות כעבירה חמורה. על ידי שינוי חוקי פעוט שיאסור הריון ולידה ניתן למנוע כל כך הרבה תביעות משפטיות. נזכיר כי בכל שנה ישנן תביעות בגלל פגיעות בגין טיולים בטבע ועל כן רצוי מיד לאסור על פעילות מסוכנת זו. נוסיף ונציין,למען הסדר הטוב,כי מדי שנה נופלים ונפגעים אזרחים רבים בשל מפגעי בטיחות במדרכות הערים ועל כן מן הראוי שייחפז השר שטרית ויאסור על כולנו את היציאה מפתח הבית.
 
רבים הנוסעים לארצות כמו יוון ותורכיה מתפלאים לגלות שאין בחופיהן בדרך כלל מצילים ואף לא שלטי אזהרה מיוחדים. נדמה לי שבתורכיה אין בכלל מקצוע כזה ומכל מקום ההנחה שם שאם אדם טובע בים, או נפגע במהלך טיול פרטי בטבע, זו בהחלט בעיה שלו. איני סבור שיש לאמץ פתרון כזה ואיני סבור שבגלל סיכוני טביעה ותביעה יש לבצע שינויים מרחיקי לכת במצב החוקי. יש לפעול ככול הניתן  לצמצם הסיכון על ידי שילוט ואזהרות מתאימות וכן להצטייד בביטוח מתאים. חוף הים הוא אחד ממפלטי הנופש של כל שכבות הציבור ובמיוחד השכבות החלשות ובגלל מספר תביעות אין לאסור על הפעילות בהן רק מפני שיש לנו שר פנים לא חכם.
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • רני  ביום 16 באפריל 2008 בשעה 22:52

    זו תכנית להפרטה שכבר התחילה ונאמרה במפורש במספר ישובים ומועצות חופיות. לתושבי ישראל לא יהיה חוף וזעקתם תעלה לשמים. גופים כמו: זיקים, פלמחים, ישוב המיליאדרים ברשפון, שדות ים, נחשולים, מעגן מיכאל, הבונים, נווה ים, וצפונה וכמובן הערים מאשקלון עד נהריה כבר השתלטו על קטעי חוף. הם כבר עכשיו טוענים[ באוזני שמעתי במועצה דרומה מחיפה] שאין להם כסף לניקיון, מציל, חניה וכ"ו. זה יעשו גופיםצפרטיים במיטב מסורת ביבי. כבר הגישו בקשות למגרשי חניה מסודרים, מרכז מבקרים [מה זה בדיוק? ] מסעדה, מוזיאון, הדרכה הכל על חוף הים. למשל הבונים גם "לקחו"חול מצפון במיליונים, גם הרסו במחצבות כוכר את השטח מצפון גם השתלטו על השטח מדרום הטבעי האחרון וגם עכשיו מפריטים על החוף לחברים מכרים וידידים. אבל כנאמר, לטענתם, אין להם כסף לניהול וכך העסק יופרט. דרך אגב כל קומפלקס כזה הנו מערכת יוצאת מן הכלל להלבנת כספים, מכרת אלף כרטיס דיווחת על 10.000 הלבנת מאה אלף.גם גירוש הצבא ממפרץ עתלית היא תכנית ארוכת טווח של שליטי עתלית האמיתיים להשתלט על נדל"ן במיליונים במסגרת הטענה שחייבים [ אם רוצים לפתוח את החוף ] לפי החוק לתת שירותים ולגופים הציבוריים אין כסף. מעניין למי נותנת הגברת של שיטרית יחסי ציבור ותקשורת.

  • משה גולדלבט  ביום 17 באפריל 2008 בשעה 7:11

    ואינטרסים כלכליים גדולים מעורבים בנושא

  • רמיתלאביב  ביום 6 ביוני 2009 בשעה 14:50


    זה הקישור ליו טיוב לסרטון הממחיש את הבורות והזרמים בים וכיצד לזהותם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s