מוזיאון ההעתקים


יסלחו לי שוחרי האומנות  וכל אלו המבינים בציור ובאומנות פלסטית הרבה יותר ממני-[קבוצה הכוללת   בערך את כל העולם ואשתו] על הבורות שאני עומד לגלות.
 
רק אתמול קראתי כי מוזיאון גרמני גילה לצערו כי ציור ידוע של הצייר מונה שהוצג  בו עשרות שנים כיצירה מקורית,מבלי שאיש התלונן,התגלה כזיוף. התמונה נראתה נאמנה ביותר למקור אך בדיקה מעבדתית גילתה כי מדובר בזיוף!  אני מניח כי התמונה המופלאה הושלכה ככלי אין חפץ בו או שהועברה ליחידה מיוחדת החוקרת זיופי תמונות מפורסמות.
 
אני מנסה להבין במה ערכה של התמונה כציור,[לא כחפץ הנסחר בשוק ושערכו נקבע על פי נדירותו], פחת עקב הגילוי שמדובר בזיוף.האם ערכה האומנותי של התמונה המזויפת פחות רק מפני שהיא מהווה העתק שרק בדיקה מעבדתית משוכללת  מסוגלת להבחין בינו לבין המקור?
 
מדוע לנו-המבקרים במוזיאון חשוב אם תמונה אהובה היא היא אכן המקור? האם היה מישהו מעז לטעון כי ערכו הספרותי של רומן ידוע פחות רק בשל העובדה שמדובר במהדורה שהודפסה במיליוני עותקים והיא אינה כתב ידו של הסופר? מי שהיה טוען כך היינו סבורים שדעתו השתבשה.
 
מעניין שאותה הטענה נטענת ביחס לציורים,למרות שיש בידנו ליצור העתקים שהצופה לא יוכל להבחין ביניהם ובין המקור.במקרים מסוימים, כאשר המקור דהה או נשחת, אנו יכולים להכין העתקים שישקפו את המקור רבה יותר מהתמונה המתיישנת והדוהה. במילים פשוטות במקרים מסוימים ההעתק נאמן  ליוצרו מבחינה אומנותית הרבה יותר מהמקור עצמו.
 
מדוע עלינו לטוס לכל חלקי תבל על מנת לראות ציורים של צייר האהוב עלינו.מדוע עלינו להמתין שעות על גבי שעות לפני הקופות של המוזיאונים המפורסמים בעולם בתקווה שלאחר שלוש שעות המתנה נזכה גם אנחנו, או מה שנותר מאיתנו, לחזות בשכיות החמדה. מדוע לא נקים אנחנו מוזיאון של העתקי ציור הנאמנים למקור[בהנחה שהדבר מותר לפי דיני זכויות היוצרים]  ואשר בו יוצגו כל האומנים האהובים עלינו-אפשר להקים כמה וכמה מוזיאונים כאלו.
 
אולי גישתי תיראה וולגרית לאניני התרבות, אבל ממש לא איכפת לי לראות העתק מעולה של כל תמונה האהובה עלי. הנאתי ממנה לא נפגמת בשל היות התמונה העתק-ממילא התמונה המקורית אינה בבעלותי והמחשבה שאני מצוי בקרבה לחפץ השווה מיליוני דולרים לא עושה לי דבר.
 
 

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s